Az autó a második legnagyobb értékű vagyontárgyad, ezért érdemes körültekintőnek lenni a vásárlást megelőzően. Magyarországra elsősorban Németországból, a Benelux államokból és Skandináviából érkeznek a használt elektromos autók. Ebben a bejegyzésben egy csekklistát állítottunk össze arról, hogy mire kell figyelned villanyautó vásárlását megelőzően.
-
Tudd, hogy mekkora az akkumulátor!
A villanyautók akkuméretét kWh-ban (BMW-knél Ah-ban adják meg). Ez a méret teljesen elektromos (BEV) modellek esetén kb. 20 és 100 kWh között mozoghat; a megtehető hatótáv pedig 80 és 500 km közötti lehet.
-
Tudd, hogy mennyit fogyaszt az autó nyáron és télen!
Az akkumulátor méretéből már le lehet vonni némi konklúziót a hatótávra vonatkozóan, így biztosan nem tudnak csőbe húzni a nepperek. Ökökszabályként elmondható, hogy a villanyautók átlagos fogyasztása 18 kWh/100 km körül alakul. Az egyszerűség kedvéért mi 20-szal szoktuk elosztani az akkumulátor méretét, így megkapjuk, hányszor száz km-t tud megtenni a kocsi. Egy 20 kWh-s kisautótól 100 km-nél sokkal több nem várható el reálisan. Vigyázat, akár 40%-os különbség is lehet a nyári városi és a téli autópályás használat között márkától függetlenül. Ha tudni szeretnéd az autód valós hatótávját és fogyasztását, akkor az EVDATABASE oldalt ajánlom figyelmedbe.
-
Úgy válassz, hogy a Te személyes napi hatótávodnál mindenképpen nagyobb legyen az autó téli hatótávja.
Ha már megvannak a fenti adatok az adatbázisból, akkor mérd le, mekkora a naponta megtett távod. Az autó téli hatótávjánál (amikor magasabb a fogyasztás) nem lehet nagyobb a te mindennapos utad, mert ez azt jelentené, hogy a mindennapjaidat a töltés köré kellene szervezned, ami ellehetetleníti és stresszessé teszi az utazásokat.
-
Ellenőriztesd az autó akkumulátorának állapotát használt autó esetén, ugyanis az akkumulátor energiatároló képessége használattól és töltési szokásoktól függően fokozatosan csökken!
Az akkumulátor állapota szempontjából a kor számít elsődlegesen, a futott kilométerek kevésbé lényegesek. Évente 1-4%-kal csökken az akkumulátor kapacitása, ez tekinthető normálisnak. Érdemes az akkumulátor állapotáról információt szerezni. Ennek módja márkánként eltérő: van, ahol OBD olvasóval olvasható ki, van, ahol pálcikák adnak eligazítást és van, ahol a márkakereskedések hivatalos diagnosztikája az egyetlen járható út.
-
Kérd ki a szervizkönyvet (Nyugat-Európában ez már sok helyen elektronikus)!
Sok autó akkumulátorára 8 év garancia érvényes, de ez csak márkaszervizben történt szervizelés esetén érvényesíthető a gyakorlatban. Ebben a kérdésben nincs pardon. Ha egy autó kötelező szervizét nem vagy nem időben végezték el, akkor a gyártó magyarországi képviselőjének joga van vizsgálódni, így az esetleges garanciális ügyintézést visszautasítani vagy legalábbis megnezehíteni.
-
Tudd, hogy milyen gyorsan képes tölteni az autód egyrészt villámtöltéssel (DC vagy egyenáram), másrészt mennyi áramot képes az autó fogadni otthon vagy utcai AC töltőn (váltakozó áramú töltőn, gyorstöltőn). Ezt úgy is szokták mondani, hogy hány kW-os az autó fedélzeti töltője.
Ezeknek az adatoknak is utána lehet nézni az EVDATABASE oldalon, így láthatod, hogy hány percet kell tölteni a DC vagy villámtöltő mellett. Illetve hány óra alatt tudod feltölteni az autó otthon vagy mozizás közben (ez utóbbi az AC/váltakozó áramú vagy AC vagy gyorstöltés). Ezek az adatok segítenek az otthoni töltés későbbi tervezésében is.
-
Mérd fel, hogy otthon hogyan tudod majd tölteni az autót vagy kérj árajánlatot fali töltő beszerelésére.
A töltésről már előzetesen szükséges tájékozódni, hiszen sok helyen a hálózatfejlesztés vagy egy okos töltő telepítés elengedhetetlen a kényelmes és biztonságos mindennapokhoz. Nézz körül fali töltő kínálatunkban!
A konnektoros töltő egészen addig nem megfelelő az otthoni töltésre, amíg a mögöttes hálózatot nem teszed erre alkalmassá. Kalkulálj mindenképpen néhány tízezer forinttal, amiből új vezetéket és konnektort szereltetsz fel, mert a háztartási aljzatok hosszú távú töltésnél balesetveszélyesek.
-
Tudd, hogy milyen kábel jár az autódhoz! Szerezz be konnektorba dugható és közterületen használatos kábelt!
Az elektromos autókhoz kétféle kábel járhat: az egyik a konnektoros vésztöltő (EVSE), amellyel a háztartási aljzatból tudsz energiát vételezni. A másik a Type2-Type2 kábel, azaz töltőkábel, amellyel vagy fali töltőhöz vagy a közterületen (pl. bevásárlóközpontban) található töltőoszlophoz lehet csatlakozni. Ez utóbbit onna ismerheted fel, hogy a kábel két végén csak csatlakozó van, nincs közbeiktatva elektronikát tartalmazó doboz.
A használt autóknál elég kiszámíthatatlan, hogy adnak-e kábelt az autóhoz vagy sem, így ennek is érdemes lehet utánakérdezni.
-
Tájékozódj, hogy a lakóhelyed és a munkahelyed környékén milyen töltési lehetőségek vannak!
Érdemes áttekinteni, hogy szükség esetén hol található töltési lehetőség. Erre a legpraktikusabb a plugshare.com weboldal, illetve a Mobiliti alkalmazás az, amely elég sok töltőt szerepeltet a térképén.
-
Olyan autót válassz, amelynek biztosított a szervizháttere Magyarországon!
Kiemelten fontos, hogy olyan autót válassz, amely elterjedt és van Magyarországon szervizháttere. Egzotikusak lehetnek az amerikai autók vagy pl. az Ampera-e, de sajnos hosszú távon sokszor nehézkes a javíttatásuk.
HA ELŐSZÖR KÉRDEZNÉL TŐLÜNK, AKKOR 20 PERCES DÍJMENTES TANÁCSADÁSRA A VENDÉGÜNK VAGY!
[enlighten_procall_to_action button_text=”KÉREM A 20 PERCES TELEFONOS BESZÉLGETÉST” button_url=”https://www.b-evmobil.hu/konzultacio/” button_align=”center”]ITT TUDSZ JELENTKEZNI![/enlighten_procall_to_action]