Elektromos autó pályázat – hogyan tovább a benyújtást követően?
A villanyautó pályázat előkészítése összehangolt munkát igényel a pályázatíró és a pályázó részéről egyaránt. Természetesen a beadást követően sok-sok kérdés merül fel, ezeket szedtük most csokorba alább.
Mi a teendő a benyújtást követően? – Várni, várni, várni…….
Az elektromos autó pályázat elbírálására pontos határidő nincs, várakozásaink szerint 30-60 napot kell várni arra, hogy legyen a kézben egy támogatói okirat. A pályázat elbírálás során lehet írásban hiánypótlást, esetleg telefonon/emailben tisztázó kérdést kapni. Az írásos hiánypótlásról minden esetben email értesítést is küldenek mind a kapcsolattartóként megjelölt személynek, mind a projektkezelőnek, így ön is és mi is értesülünk arról, ha teendő merül fel.
Mi az a támogatói okirat?
Ez egy határozat vagy ígérvény arról, hogy a pályázó cégnek joga van a 2,8-4 millió Ft lehívására, de önmagában ez még nem elég ahhoz, hogy meg is érkezzen a pénz a bankszámlára.
Az állami támogatás utófinanszírozott, azaz a projekt fizikai befejezését követően kerül folyósításra. Ez azt jelenti, hogy a gépkocsit előre 100%-ban ki kell fizetni (lízing esetén le kell járnia a futamidőnek), majd forgalomba kell helyezni a pályázó nevére. A kifizetésről szóló dokumentációt össze kell szedni (részletesen lásd alább), majd ezt be kell nyújtani az elektronikus felületen keresztül az elszámolást és ezzel hívjuk le a megnyert összeget. Ügyfeleinknek természetesen mi elvégezzük ezt a feladatot is.
Mikor lehet átvenni az autót?
Az autó megrendelését 2023. november 1-jétől meg lehetett kezdeni, tehát azt a pályázat benyújtása előtt is át lehetett venni. Ugyanígy az elbírálás ideje alatt is átvehető a gépkocsi. A fő szabály, hogy az autót csak olyan dátummal lehet forgalomba helyezni, ami 2023. december 9. utáni.
Milyen teendők vannak, ha a pályázat elbírálását megelőzően tudja átvenni a pályázott elektromos járművet?
Fontos, hogy a gépkocsit annak a cégnek a tulajdonába kell helyezni, aki a pályázatot benyújtotta. Az autót a pályázó cég székhelyének könyveiben is kell szerepeltetni, ez lesz a megvalósítási helyszín és az eszköz aktiválás helye; telephelyre nem aktiválható a gépkocsi.
Mire érdemes figyelni átvételkor?
- Érdemes az elektromos jármű műszaki adatlapjából megtartani egy másolatot. (Ezt forgalomba helyezéskor elveszik).
Forgalmi engedély és törzskönyv:
- Ellenőrizze, hogy a kiállított forgalmi engedélyen helyesen szerepelnek-e a gépjármű adatai és a tulajdonos adatai és szkennelje be a forgalmi engedélyt.
- Ellenőrizze, hogy a kiállított törzskönyvön helyesen szerepelnek-e a gépjármű adatai és a tulajdonos adatai, erről is célszerű másolatot készíteni
Elidegenítési tilalom bejegyzését – a korábbi pályázatokkal ellentétben – ez a felhívás nem teszi kötelezővé.
Biztosítással kapcsolatos javaslataink:
- A járműre kösse meg a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást és a biztosítási kötvényről készítsen fénymásolatot/szkennelje be.
- A járműre kössön TELJESKÖRŰ CASCO biztosítást és a biztosítási kötvényről készítsen fénymásolatot/szkennelje be, mert ezt a pályázati összeg lehívásakor be kell csatolnia.
- A biztosítások befizetésének bizonylatait is mentse el.
Számlák, számlák, számlák
A megpályázott összeg lehívásához szükséges a fizetési kötelezettségek teljesítésének bizonyítása, így fontos minden, a gépkocsival kapcsolatos számlát és (készpénzfizetési vagy átutalási) bizonylatot megőrizni. A pályázati támogatás kifizetési kérelmének benyújtásához nem lesz elegendő pro-forma számla vagy díjbekérő. Csak olyan számviteli bizonylat/számla lesz elfogadható a kifizetési kérelem benyújtásakor, amely a hatályos számviteli szabályoknak megfelel!
A számlákkal kapcsolatos teendők:
- A gépjármű-kereskedőnek megfizetett előlegről és a fennmaradó vételárról szóló banki utalási/pénztárbefizetési bizonylatokat le kell menteni.
- Amennyiben a gépjármű-kereskedőtől papír alapú bizonylatokat/számlákat (vagyis nem e-számlát kapott) kapott, abban az esetben a számlára vezesse fel a pályázat azonosítószámát és az alábbi mondatot:
“Az elszámoló bizonylat támogatás elszámolására benyújtásra került.”
Amennyiben a gépjármű-kereskedőtől e-számlát kapott, de azon nem szerepel a pályázati azonosító és a fent jelzett mondat, abban az esetben Önnek egy külön nyilatkozatban kell nyilatkoznia, hogy a kifizetési kérelemben szereplő elektronikus elszámoló bizonylatok kizárólag az érintett projekt támogatásának elszámolására kerülnek benyújtásra. Ezen nyilatkozatnak tartalmaznia kell a pályázat azonosítószámát is.
- Amennyiben a számlák kiállításakor a pályázatának azonosítószáma már ismert és a gépjármű-kereskedő e-számlát állít ki, abban az esetben kérje meg a gépjármű-kereskedőt, hogy a pályázat azonosítószámát tüntesse fel a bizonylaton/számlán, illetve az alábbi mondatot is:
“Az elszámoló bizonylat támogatás elszámolására benyújtásra került.”
Az ellenjegyzett számlákat cégszerűen alá is kell írni.
Mit kell csatolni a kifizetési kérelemhez majd?
A kifizetési kérelmet majd akkor lehet benyújtani, amikor már megvan a támogatói okirat és forgalomba van helyezve a gépkocsi. Mindkét feltételnek teljesülnie kell. Ennek megtételére 15 nap áll majd rendelkezésre vagy a támogatói okirat hatályba lépésétől vagy a forgalomba helyezéstől.
A felhívás keretében kizárólag egyszeri elszámolásra van lehetőség, amely kifizetési igénylés záró kifizetési igénylésnek minősül.
A záró kifizetési kérelem benyújtásához csatolni szükséges:
- a projekt keretében beszerzett eszközhöz kapcsolódó számlát és bizonylatot;
- a projekt keretében beszerzett gépjármű első forgalomba helyezését igazoló – a végső
- kedvezményezett nevére kiállított – forgalmi engedélyét;
- a projekt keretében beszerzett gépjármű törzskönyvének másolatát, amely bizonyítja,
- hogy a beszerzett gépjármű a végső kedvezményezett tulajdonába került;
- a projekt keretében beszerzett gépjárműre megkötött CASCO biztosítási kötvényt;
- a pénzügyi lízingszerződést (ha van);
- amennyiben releváns a gépjármű megrendelőt;
- a kötelező arculati elem – e-mobilitás matrica – teljesülését alátámasztó legalább 3 db
- fényképből álló fotódokumentációt;
- a kötelező arculati elem – e-mobilitás matrica – beszerzését igazoló számlát, bizonylatot.
Ezt a matricát itt nálunk is be lehet szerezni természetesen.
Meddig és hogyan kell megtartani az autót?
A moratórium időtartama három év, tehát a pályázat befejezését követő három évig, de legkésőbb 2027. december 31-ig a pályázattal vásárolt járművet nem lehet értékesíteni, bérbe adni, használatba adni vagy kivonni a forgalomból.
Az autóra kötendő biztosításokról: a KGFB mellett fontos teljes körű CASCO biztosítást is kötni a gépjárműre, amely fedezetet nyújt töréskárra, elemi kárra, lopáskárra, üvegkárra stb. A biztosításoknak folyamatosan fenn kell állniuk.
Három év elteltével záró projektfenntartási jelentést kell készíteni, az ehhez csatolandó mellékletek listája
- a projekt keretében beszerzett gépjármű első forgalomba helyezését igazoló – a végső
- kedvezményezett nevére kiállított – forgalmi engedély másolata;
- a projekt keretében beszerzett gépjármű törzskönyvének másolata;
- a projekt keretében beszerzett gépjárműre megkötött, a fenntartás teljes időszakában
érvényes teljes körű CASCO biztosítási kötvény másolata, továbbá a befizetést igazoló dokumentum.
Ha esetleg most eszméltél, hogy ez a pályázat neked is megfelelő lenne, akkor természetesen állunk rendelkezésre. A várakozásaink szerint a pályázat 2024 őszéig biztosan kitart még, de nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a jelentkezést.
Vedd fel velünk a kapcsolatot most!