Napelem és elektromos autó összefüggései

A klímaváltozás kapcsán lépten-nyomon a villanyautózás és a napelemek témáiba botlunk, érdemes e kettő összefüggéseit kicsit alaposabban is megvizsgálni.

Ha te is azok között vagy, akik napelemes és/vagy elektromos autós terveket szőnek, akkor ez a blogbejegyzés neked szól.

Nézzük meg, milyen konkrét kérdések merülhetnek fel!

1. Lehet közvetlenül tölteni napelemről az elektromos autót?

Röviden: nem.

Hosszabban: az elektromos autó akkumulátorában egyenáram formájában van tárolva az energia. A napelem szintén egyenáramot termel, amit aztán az inverter alakít át váltakozó árammá és így táplálja azt vissza a hálózatba. Joggal merül fel tehát a kérdés: nem lehetne egyből egyenáramot tölteni? Sajnos nem, ez a technológiai megoldás még nem áll rendelkezésre elsősorban annak jelentős költségei és biztonsági kockázatai miatt. Nem lehet tehát megspórolni némi energiaveszteséget: az egyenáramot át kell alakítani először váltakozó árammá a napelem invertere segítségével. Ezt követően az elektromos autó töltése során a fedélzeti töltő (egy másik inverter) visszaalakítja azt egyenárammá és így tárolja majd az akkumulátorban.

2. Érdemes-e mindent egyszerre kivitelezni?

A napelem felszerelésének és a töltő szerelésének nem kell feltétlenül kell együtt járnia. A hálózatbővítés kérdése az, amit mindenképpen alaposan körbe kell járni. A napelemek esetében ugyanis gyakran szükséges hálózatbővítés (ha pl. csak 1 fázis van, akkor bizonyos méret felett kötelező is a 3 fázis bevezetése), illetve mindenképpen együtt kell működni az áramszolgálatatóval (óracsere, miegymás). Ezért megfontolandó egy kicsit nagyobbra tervezni a hálózatot, hogy a villanyautó töltése is könnyen megoldható legyen később.

Ha napelemet telepítesz otthon, akkor az mindenképpen jár villanyszerelési teendővel, nem is kevéssel. Sokan megragadják az alkalmat, hogy van egy felkészült szakember a portán és felszereltetik egyúttal a töltőt is a falra. Ha töltő nem is kerü fel, akkor is célszerű lehet a vezetékezést már ekkor elvégeztetni. A készüléket elég, ha majd a kiválasztott autóhoz igazítod.

3. Ha napelemem van, akkor már biztosan tudok villanyautót is tölteni, ugye?

Önmagában ez nem igaz, hiszen előfordulhat, hogy a rendszer már eleve túlterhelt. A villanyautó töltés tervezése szempontjából nem önmagában a napelem léte vagy nemléte az irányadó, hanem az, hogy mekkora a bejövő áramerősség és milyen fogyasztók vannak az ingatlanban.

Ha érdekel még ez a téma és napelem tervezése előtt állsz, akkor szuper napelem méretezési tippeket találsz e-könyvünkben némi villanyszerelési ismerettel kiegészítve.

Érdekel az e-book!

[mailerlite_form form_id=2]