A legtöbbek – velünk együtt – egy limitált, 50-100 km-es körben használják az elektromos autókat. Nyáron viszont a jó idő (és talán a nagyobb hatótáv) hosszabb kirándulásokra csábít.
Mire érdemes figyelni az első utazások alkalmával?
A töltés megtervezése, a lehetséges töltési pontok áttekintése fontos feladat. Nem kell órákat bújni az applikációkat, elég 15 percben végiggondolni, mire lehet szükség. Ez az írás ebben nyújt támpontot.
Előzetesen fontos tudni, hogy alapvetően kétféle töltés létezik:
- a villámtöltés (egyenáramú vagy DC töltés) percekben mérhető, általában 20-60 percig tart az akku mérettől és a töltöttségtől függően; illetve
- a gyorstöltés (váltakozó áramú vagy AC töltés), ami több órát vesz igénybe.
Töltés útközben – villámtöltés
Ha a kiszemelt célpont hatótávon kívül esik, akkor szükséges lesz villámtöltést beiktatni. Ehhez nem kell kábellel készülni, mert ez minden esetben ott van a töltőberendezésen.
Fontos tudni, hogy az autónk milyen szabvány szerint tölthető. Kétféle szabvány létezik:
- az európai CCS csatlakozó kötelező jelleggel minden DC töltőn ott kell legyen,
- emellett a legtöbb töltőnél az ázsiai CHAdeMO sem hiányzik, hiszen sok népszerű villanyautót (pl. Leaf) csak így lehet tölteni.
Vannak villanyautók, amik nem villámtölthetők: pl. Mercedes B osztály, régebbi Zoe, néhány BMW i3; ezzel számolni kell.
Lesz elég töltő?
A magyarországi villámtöltők aktuális számáról egészen pontos friss adatot nem találtam.
Azt lehet tudni, hogy 2021 év végén az energiahivatal adatai szerint 1880 töltőpont volt, ennek kb. 5-10%-a villámtöltő, a többi sima gyorstöltő. A Mobiliti által működtetett 1500 töltőpontból a weboldaluk szerint 73 db a villámtöltő.
A töltőpontok legnagyobb része autópályák, főutak mentén van. Az M1, M7 környéke, a Balaton térsége kimondottan jól ellátottnak tekinthető.
A DC töltőkön a tapasztalataink szerint nagyon ritkán alakul ki sorbanállás, és minden autós viszonylag gyorsan végez. A legtöbb applikációban előzetes helyfoglalás ugyan nem lehetséges, de az adott pillanatban a foglaltságot nyomon lehet követni.
Hol érdemes töltőt keresni?
Első körben a plugshare.com weboldalt és alkalmazást javaslom tájékozódásképpen. Itt töltést indítani ugyan nem lehet, de naprakész információkkal szolgálnak az oldalon, a villanyautósok maguk szerkesztik ezt a felületet. Ellenőrizni lehet, hogy üzemkész-e a töltő, használták-e azt a megelőző néhány napban.
A Mobiliti applikációja a legelterjedtebb, amelyben jól lehet keresni, más szolgáltatók berendezésit is lehet látni. A töltés indításához előzetes regisztráció és a bankkártya adatok megadása szükséges.
Ha az appoktól idegenkedsz még, akkor a MOL kutakon lévő PLUGEE töltők használatában a benzinkutas is tud segíteni felárért cserébe.
Mennyibe fog kerülni mindez?
A szolgáltatók az idei évben néhány kivételtől eltekintve mind emeltek árat. A Mobiliti töltőin a DC töltésért perc alapon (110 Ft/perc); az AC töltésért kWh alapon kell fizetni (135 Ft/kWh). A MOL DC töltőin 165 Ft/kWh az ár, az AC töltőkön 119 Ft/ kWh (a benzinkúton csak 3500 és 7000 Ft közötti csomagokat válthatsz). A kisebb szolgáltatók sokszor picit alacsonyabb áron dolgoznak, de a tavalyi 100 Ft/kWh körüli ár már nagyrészt a múlté.
Fontos, hogy ha regisztrált ügyfél vagy, akkor a fentieknél kedvezőbb a tarifa, sőt a sokat autózóknak előfizetést is megéri vásárolni.
Tudok-e a töltési lehetőség szerint szállást keresni?
A booking.com oldalon van villanyautó töltő szűrési feltétel, a szállás.hu oldalán sajnos még nincs.
Összességében az a tapasztalatunk, hogy sok szállásadó egy konnektor vagy egy hosszabbító biztosítását már villanyautó töltésnek tekinti, ezért mindig fontos előre tisztázni, hogy pontosan mi is a szolgáltatás, mekkora teljesítmény áll rendelkezésre. Villámtöltésre egy szálloda részéről ne számítsunk, mert egy ilyen beruházás akár több tízmillió forint lehet.
Utazáshoz mindenesetre kötelező jelleggel vigyünk magunkkal konnektoros mobil töltőt, nehogy meglepetés érjen minket.
Hol lehet gyorstöltőket találni?
A legtöbb városban, turisztikai ponton, fürdők közelében már elérhetők az AC töltők, ezzel sok esetben lehet számolni. Keresgélésre a plugshare.com oldalt vagy a Mobiliti applikációt ajánljuk.
Fontos, hogy az AC töltéshez nekünk, villanyautósoknak kell készülnünk: szükség van Type1-Type2 töltőkábelre vagy Type2-Type2 töltőkábelre attól függően, hogy az autó oldalán milyen a csatlakozó. A közterületi töltők csatlakozója sztenderdizált, Type2-es.
Ha esetleg elakadnál, jó minőségű töltőkábeleinket megtalálod a webshopban.
https://b-evmobil.hu/termekkategoria/toltokabelek/
Emellett alkalmi jelleggel szívesen adunk bérbe is töltőkábelt! Keress minket a lenti elérhetőségeinken.
Mi a helyzet az autó navigációja által javasolt töltőkkel?
Tapasztalataink szerint az autókban tárolt információk sokszor hiányosak, közel sem mutatják valamennyi elérhető töltőt. Ha az autónak van online kapcsolata, és folyamatosan frissülnek az adatok, akkor természetesen nagyobb az esélye annak, hogy naprakészebbek a javaslatok.
Vannak-e még ingyenes töltők?
A töltésért szinte mindenütt fizetni kell, ennek az ára az otthoni töltési árnak kb. három-négyszerese. Ha elvétve találunk ingyenes töltőt, azt jó eséllyel sokan keresik fel, sorbanállásra kell számítani.
Reméljük, adtunk némi támpontot az utazáshoz.
Élményteli nyarat kívánunk!