Pályázz velünk elektromos autó támogatásra! Ügyfeleinkkel 99%-ban már nyertünk!
A magyar cégeknek 2024. február 5-étől van lehetőségük vissza nem térítendő elektromos autó támogatást igényelni autónként maximum 4 millió Ft-ig. Hat hónap alatt 16,2 milliárd Ft-ra érkezett be igény közel 3500 pályázat keretében. Cégünk több mint 200 ügyfélnek segített ebben a folyamatban és 99%-ban sikeresen pályáztunk. Ebben a cikkben a legfontosabb tanulságokat, buktatókat vesszük sorra.
-
Mi a pályázat menete?
A pályázat összesen 3 fő lépésből áll:
-
Pályázat benyújtása:
Ennek során a cég alkalmasságát vizsgálják elsősorban, csak másodsorban a megvalósítandó célt, az autóbeszerzést. Minden a palyazat.gov.hu online felületen zajlik, nem szükséges NAV nullás igazolással vagy friss cégkivonattal készülni. Fontos viszont, hogy minden korábbi állami támogatásról (pl. Széchenyi hitel) részletesen számot kell adni, be kell mutatni a cég tulajdonosi szerkezetét (kik a tulajdonosok, van-e a tulajdonukban másik vállalkozás, sb.), illetve be kell mutatni a céget, az autó felhasználásának célját. Emellett az autó adásvételi szerződését kell csatolni, amelyben szerepelhet felfüggesztő feltételként az, hogy csak sikeres pályázat esetén megy végbe a vásárlás. A pályázat elbírálásának eredménye a támogatói okirat, amelyet tapasztalataink szerint 1-4 hónapon belül bocsát ki a minisztérium.
-
Pályázat elszámolása
Ha már van támogatói okirat és az autó forgalomba helyezése is megtörtént, akkor következik a második lépés, az elszámolás. Ez esetben már a gépkocsi vásárlás ügyletén van a fókusz, ez a „klasszikus papírgyűjtögetős” szakasz (minden számla, bizonylat, 3 különböző összeférhetetlenségi nyilatkozat összegyűjtése és benyújtása stb.). Ki kell emelni, hogy a gépkocsit be kell vezetni a könyvelésbe is, amelyet tárgyi eszköz kartonnal kell bizonyítani. Fontos, hogy a forgalomba helyezéskor haladéktalanul kell teljes körű casco biztosítást is kötni. Az elszámolás elfogadásának végeredményeként a pályázó értesítést kap az elszámolásról, majd a megítélt összeget kiutalják számára.
-
Záró beszámoló
A kiutaláskor kezdődik meg a fenntartási időszak, amely alatt nem lehet a gépkocsit eladni, bérbe adni és teljes cascoval kell rendelkezni. A fenntartási időszak végén záró beszámolót kell elkészíteni a minisztérium részére. A projekt teljes lefutása tehát a szerződéskötéstől számítva akár 3,5-4,5 évig is eltarthat.
Mikor lehet pénzhez jutni?
A pályázat utófinanszírozott és az első és második szakaszban is várni kell a minisztérium döntésére (határidő az elbírálót nem köti), emiatt a teljes folyamat időigényes. Mindkettő esetében gyakoriak a tisztázó kérdések és hiánypótlások. Kalkulációnk szerint 6-12 hónap lehet reális elvárás a pályázat kifizetésére, de erre senki nem tud garanciát vállalni. Beszédes, hogy az első 6 hónapban a benyújtott pályázatok 3,5%-át utalták ki.
Mekkora az esély a sikerre?
A pályázat alapvetően objektív kritériumokon alapszik, nem differenciálhat a minisztérium cégméret vagy tevékenységi kör alapján. Számunkra kiemelten fontos a gondos előkészítés, mert még a beadás előtt ki kell derülnie, ha valaki nem alkalmas a pályázatra. E célból minden ügyfelünknek egy előzetes gyorsellenőrzést biztosítunk és az előkészítés alatt is pl. bekérjük valamennyi korábbi állami támogatás dokumentumát. Egy cég csak 1 alkalommal pályázhat, tehát később második autóra nem lehet kiterjeszteni a pályázat hatályát. Célszerű a könyvelővel konzultálni a korábbi adózási, munkaügyi eseményekről, határozatokról, mert volt például ügyfelünk, akit egy korábbi munkaügyi bírság nyomán utasítottak el.
Mikor lehet átvenni az autót?
Az autó megrendelését 2023. november 1-jétől meg lehetett kezdeni, tehát azt akár a pályázat benyújtása előtt is át lehetett venni. Ugyanígy az elbírálás ideje alatt is átvehető a gépkocsi. Ha valaki biztosra szeretne menni, annak célszerű az autó átvételével a támogatói okiratot megvárni. A pályázat hosszú átfutási ideje miatt mi javasoljuk, hogy a szerződéskötéskor induljon el a pályázati folyamat is.
Mire érdemes figyelni átvételkor?
Az elszámolási dokumentáció összeállítása jóval több energia, mint a pályázat előkészítése a pályázó számára. A pályázat előkészítése során egy rövid, sztenderd kérdéssort kell csak kitölteni az ügyfeleinknek. Az elszámoláshoz azonban az általunk adott lista minden elemét az ügyfélnek kell összegyűjteni, ellenjegyezni legyen az számla, átutalási bizonylat vagy összeférhetetlenségi nyilatkozat. Célszerű tehát minden dokumentumot az elejétől kezdve gyűjteni, megőrizni (pl. forgalmi, törzskönyv, casco befizetési bizonylat). Az autóra haladéktalanul cascot is kell kötni és annak kötvényét csatolni az elszámoláshoz.
Mi a pályázatíró hozzáadott értéke?
Idő, energia, stresszmentesség. Több mint 200 pályázattal a hátunk mögött már könnyen kezeljük az EPTK pályázati felületét. Számításaink szerint ennek a meglehetősen bonyolult rendszernek a kiismerése, a pályázat benyújtása, az elszámolás és a hiánypótlások kezelése 3-6 munkanapot vesz igénybe. Egy gyors és sztenderdizált folyamat segítségével, egyértelmű szakmai iránymutatásokkal ez a ráfordítás néhány órára redukálható. Jól ismerve a vállalkozói létet, fontosnak tartjuk, hogy minimális befektetett energiával érjük el a maximális célt. A transzparencia jegyében, minden ügyfelünk hozzáférést kap a pályázati felülethez és minden email értesítést ő is megkap automatikusan.
A pályázatírás mellett pedig extra szolgáltatásaink:
-
20 perces díjmentes villanyautó-tanácsadás;
-
Ajándék e-book az elektromos autózás alapkérdéseiről (hatótáv, töltés, stb.);
-
Elektromobilitás-matrica vásárlási lehetőség
-
Fali töltő tanácsadás és értékesítés – b-evmobil.hu