Hogyan lehet a legegyszerűbben, leghatékonyabban, praktikusan, biztonságosan tölteni egy Teslát, egy BYD-t vagy egy Volvot? Most a Zencar töltőcsaláddal nem csak egy stabilan működő, de szuper akciós árú töltőhöz is hozzá lehet jutni. A termékcsalád mindegyik fali töltője nagy méretű kijelzővel ellátott, beépített kábeles, így kényelmesen használható. Továbbfejlesztett verziói pedig RFID kártyával lezárhatók, sőt energiamenedzsmentre is képesek verhetetlen áron. Ha pedig több helyen kellene tölteni, akkor a hordozható töltő akciónkat kár lenne kihagyni. De lássuk, milyen szempontokat szükséges figyelembe venni a választásnál!
· Hogyan lehet hatékonyabb egy gyorstöltő használata, mint a konnektoros töltő?
Sokszor hallani azt a téves nézetet, hogy a lehető leglassabb, konnektoros töltés a legjobb az autó akkumulátorának, sokan ezt gondolják kímélő üzemmódnak. Ebből semmi nem igaz. Az otthoni, ún. AC töltés esetén akár 2 kW-ról, akár a maximális 22 kW-ról töltjük az autót, az autó akkumulátorának nem lehet ártani, mert egyik esetben sem lép fel érdemi hőmérsékletemelkedés. Márpedig az akku legnagyobb ellensége a hőterhelés, ami a rövid ideig tartó DC vagy villámtöltés esetén valós veszély, hacsak az autó akkumulátortemperálása nem elég kifinomult. Az otthoni (AC) töltés során ilyen veszély azonban nem alakul ki.
Sőt, minél tovább tart az AC töltés, annál hosszabb ideig működnek az autó bizonyos alap funkciói, „annál tovább van az autó ébren”. Ezzel akár több száz Wattot is használ óránként az autó.
Tehát otthoni vagy céges körülmények között minél nagyobb teljesítménnyel töltünk (pl. 11 kW-tal a 2 kW helyett), annál hatékonyabb a folyamat. A biztonságon túl ezért is érdemes nagyobb teljesítményű töltőt használni.
· Mekkora teljesítményű legyen a töltő?
Legalább az autó teljesítményének megfelelő eszközt érdemes választani és ehhez szükséges az ingatlanban az energiaellátást is igazolni.
A legnépszerűbb Tesla 3 vagy Y; a teljes BYD termékcsalád, vagy a Volvo EX30 legtöbbször 3 fázison, fázisonként 16A-rel tölthetők. Ezekhez a gépkocsikhoz a lenti töltők a legcélszerűbbek.
Zencar hordozható töltő, 11 kW-os
Zencar fali töltő, 11 kW-os
Ha hosszú távon gondolkozol és van elég energiaellátás, netán tervben van egy nagyobb, akár 22 kW-tal is tölthető autó, akkor érdemesebb nagyobb teljesítményű berendezésbe beruházni. Sokszor csak minimális az árkülönbség.
Zencar hordozható töltő, 22 kW, kijelzős
Zencar fali töltő 22 kW-os
Plusz egy tipp: érdemes tisztában lenni azzal, hogy az autót milyen gyorsan lehet tölteni és pontosan hány órás töltéssel számolhatunk. Ebben nagy segítség az ev-database.org , ahol márkára és típusra levetítve sok-sok töltési információt ki lehet nyerni.
· Hordozható vagy fali eszköz?
Ha több helyen szükséges tölteni, netán van már eleve felszerelt ipari aljzat, akkor gyakran esik a választás a hordozható eszközökre. Ezek picit olcsóbbak a fixen falra szerelt verzióknál és nem szükséges külön telepítés. Ezzel együtt fontos, hogy ezeknél a töltőknél is érdemes külön gondoskodni túláramvédelemről és az érintésvédelemről akkor is, ha ilyen érzékelők vannak az eszközben. Célszerű emellett egy villanyszerelővel ellenőriztetni a hálózatot, a földelést és gondoskodni a megfelelő keresztmetszetű vezetékről.
A fali töltők jelentik az igazi hosszú távú megoldást, így ha a hordozhatóság nem szempont, akkor érdemesebb ezeket választani. Általában nagyobb a kijelzője, több beállítási lehetőséget tartalmaz, több adatot tárol az eszköz, az esetek egy részében hosszabb a garanciaidő is és nem utolsó sorban szebb is a kivitele.
· Hogyan lehet lezárni egy töltőt?
Ha az a cél, hogy illetéktelenek ne férjenek az eszközhöz, akkor erre a legcélszerűbb az RFID kártya. A Zencarnak természetesen erre is van megoldása.
RFID kártyával lezárható 22 kW-os Zencar fali töltő
· Mi a teendő nincs, ha elég áram vagy nagyon kiszámíthatatlan, hogy mennyit fogyaszt a háztartás?
Ha az ingatlanodban sok a nagy fogyasztó és kiszámíthatatlan, hogy nem lesz-e túlterhelt a rendszer (pl. elektromos fűtés, több klíma, szauna, stb.), akkor célszerű árammegosztásban, azaz dinamikus teljesítmény-menedzsmentben gondolkodni. Ennek lényege, hogy a töltőn kívül fel van szerelve az áramhálózatba egy okos mérő is, amely adatot gyűjt a pillanatnyi áramfelhasználásról és csak annyi energiát ad az autó töltésére, amivel még nem lesz túlterhelt a rendszer, de a lehető leggyorsabb a töltés. Ráadásul ennek a töltőnek van RFID kártyája is, így akár egy társasház mélygarázsában is megállja a helyét.
Zencar energiamenedzsmentes fali töltő okos mérővel együtt, RFID kártyás, 11 kW
Zencar energiamenedzsmentes fali töltő okos mérővel együtt, RFID kártyás, 22 kW
Ha kérdés merül fel akár a töltéssel általában, akár fenti eszközökkel kapcsolatban, örömmel állunk rendelkezésre:
- b-evmobil.hu webshopjában professzionális termékválasztékkal, illetve
- telefonon szakmai konzultációval 0036202999404.