Mit kell megvenned az elektromos autó töltéséhez?

GONDOSKODJ BIZTONSÁGOS TÖLTÉSRŐL!

EGY HÁZTARTÁSI KONNEKTOR KEVÉS!

Az elektromos autó töltésének kérdése sokszor méltánytalanul háttérbe szorul. Gyakran az autóvásárlás után jönnek a kellemetlenségek, plusz kiadások, bosszúság. Te legyél inkább felkészült – ez a blogbejegyzés eligazít a legfontosabb kérdésekben!
Egy hónapnyi különbséggel váltottuk le mindkét autónkat elektromosra és akkor még nem készült el a töltőnk a teremgarázsban. Nem kevés logisztika, családi egyeztetés és némi stressz után rájöttünk arra, hogy ez így nem fenntartható. Mert konnektorról tölteni mindkét autót, minden reggelre, 100%-ra túl nagy feladat. A tanulság: töltési megoldásról túl késő akkor gondolkodni, ha az autó már ott van a garázsban.
NEM KELL MINDENÁRON MILLIÓKAT KÖLTENED OTTHONI FALI TÖLTŐRE! DE VAN NÉHÁNY DOLOG, AMIRE SZÜKSÉGED LESZ OTTHON IS. LÁSSUK, MIK EZEK.

1. Konnektoros töltő

Ezt a töltőkábelt a legtöbb autónál automatikusan megkapod (kivételek természetesen vannak). Normál háztartási aljzatba illeszkedő berendezés, amelyen a „kis doboz” az az elektronika, amely a töltés során kommunikál az autóval és biztonságossá teszi a töltést. A töltőkábel egyik vége háztartási dugvilla (mint valamennyi háztartási eszközödé – alias Schuko), a másik vége pedig a Te autódnak megfelelően Type 1 vagy Type 2.

Mit várhatsz egy ilyen töltőtől?

Ezek a töltők alapvetően lassú töltésre alkalmasak. Típustól függően 8-14 A áramerősség kezelésére lettek fejlesztve, azaz 2-3 kW áramot tudnak átadni az autónak óránként. Mit is jelent ez pontosan? Ha mondjuk 40 kWh-s akkumulátora van az autódnak, akkor 15-20 óra a feltöltési idő, azaz egy éjszaka nem elégséges, ha nagyon lemerült az akkumulátor.

NEM, A KICSIT LÖTYÖGŐ, 18 ÉVES KONNEKTOR A GARÁZSBAN NEM LESZ JÓ!

A konnektort általában 10 A áramerősségre tervezik, de sajnos nem 15-20 órán keresztüli töltésre. Ha ezt nem tartod tiszteletben, akkor veszélynek teszed ki az ingatlanodat. Az aljzatok ugyanis túlmelegedhetnek, megbarnulhatnak, megéghetnek és tűzveszélyesek is lehetnek.
Ez a töltőkábel jó szolgálatot tesz, ha viszonylag kicsi az autó akkumulátora (kb 20-25 kWh-ig) vagy ha egy-egy nap nagyon keveset mész az autóval. Emellett nyaralásra, hosszabb útra kötelező magaddal vinni!
DE NE SAJNÁLD A FORRÁST ARRA, HOGY KIHÚZZ EGY VEZETÉKET A VILLANYÓRÁTÓL. A VEZETÉK ÁTMÉRŐJE LEGALÁBB 2,5 CM LEGYEN ÉS VÁSÁROLJ HOZZÁ EGY ERŐS KONNEKTORT. Erre megoldást itt is találhatsz például.

Konnektor elektromos autó töltéséhez
Konnektor elektromos autó töltéséhez

2. Érdemes lehet kábelt beszerezni az utcai töltéshez, ha gyakran töltesz közterületen (pl. bevásárlóközpontok).

Type2-Type2 vagy Type1-Type2 attól függően, milyen az elektromos autód! Az európai piacra készített legtöbb autó Type 2 csatlakozós (eGolf, Ioniq, Ipace, stb.), míg sok autó az ázsiai-amerikai szabványt követi (régi Leaf, Ion, C-Zero). Az utcai töltő felőli oldalon Magyarországon mindig Type 2 csatlakozót találsz!
De ha inkább az a jellemző, hogy villámtöltőket használsz (DC); akkor felesleges kiadás, mert ezeken a töltőkön ott lóg a kábel.

Vigyázat, a kábelekből is több variáció van, így vastagságban és árban is különbözőek lehetnek. Általános jótanács, hogy érdemes az autó fedélzeti töltőjéhez igazodó kábelt választani. Nagyobb lehet nyugodtan, de kisebb teljesítményű semmiképpen.
Attól függően, hogy milyen a töltő, amire csatlakozol és mit tud az autód (fedélzeti töltője); AKÁR TÍZSZER GYORSABB IS LEHET ÍGY A TÖLTÉS.

3. El kell döntened, milyen legyen az otthoni töltés!

Három fő variációs lehetőséged van.

1. Konnektoros töltés (friss vezetékkel és konnektorral); ha kicsi az autód akkumulátora vagy ha nagyon keveset autózol. Tesztelheted is magad az első időkben és ha nagyon szűkös/kényelmetlen az elektromos autózás, akkor is tudsz bővíteni az eszköztáradon.

2. Válassz EVSE-t!

Ha nem akarod kivárni, hogy mindig a konnektorról töltsd napokig az autód, akkor érdemes beruházni egy elektromos autó töltőbe. Ez a töltő 3,7 kW-os és 22 kW-os teljesítmény között ingadozhat. Alapvetően két lehetőséged van: ún. mobil, hordozható töltő (EVSE) vagy fix, fali töltő, alias wallbox. (Megjegyzés: az EVSE szó közösségi oldalakon minduntalan felbukkanó szakzsargon, ami angolul Electric Vehicle Supply Equipment, vagyis töltőberendezés. Ez az összefoglaló neve annak az elektronikának, amely az autó és az áramhálózat között közvetít. Ha mobil az eszközöd, akkor a kábelen lévő dobozban található, ha fixen a falon lévő berendezésed van, akkor a wallboxon belül van.)

a. Ha van otthon „piros színű ipari csatlakozód”, vagyis 3 fázisú ún. ipari áram, akkor ehhez kapcsolható ún. mobil töltő. Mivel itt a garázsodban lévő vezetéket és a csatlakozót eleve nagyobb áramerősségre tervezték, így nincs tűzveszély, mint a sima konnektor esetén. A legolcsóbb megoldás az ipari csatlakozóra köthető töltő, hiszen nem kell fizetned a villanyszerelőnek egy új kábel kihúzásáért és nem szükséges érintésvédelmi berendezést külön beépítened, azt ugyanis már tartalmazza a töltőkábel.

Milyen gyorsaságra számíts? Ha van otthon kellő szabad áramkapacitásod, akkor ezzel a módszerrel ugyanolyan gyorsan tudsz tölteni, mint közterületen; így akár tízszer is lehetsz gyorsabb, mint a konnektorral. Ez azonban leginkább azon múlik, hogy mit tud az autód, ami modellenként, sőt modellvariációnként eltérő lehet. Átlagosan az mondható el, hogy háromszor gyorsabb lesz a töltés és harmadannyi időt kell várnod a „tele tankra”.

3. Legyen fali töltőd! Ez a professzionális megoldás!

A fali töltő hosszú távon a legpraktikusabb megoldás: esztétikus és biztonságos. A legtöbb esetben ezekre a készülékekre jóval hosszabb a garanciaidő, mint az EVSE-re és hosszú távon is javítható (emiatt sem mindegy, melyik gyártót választod). Ha már beruházol, ne aprózd el, a nagyobb töltő jobb választás. Egy 22 kW-os berendezés és egy 7,4 kW-os berendezés között ugyanis árban viszonylag kicsi a különbség (10-20.000 Ft), ami a készülék kb 250.000 Ft-os árához képest kicsi. Ezzel a választással hosszú távon is jól döntesz, ha később nagyobb kapacitású autót vásárolsz, azt akkor is jól ki tudod majd használni.

A fali töltőnél mindig számolj azzal, hogy ennek van (1) beszerelési költsége, (2) ki kell húzatnod a kábelt a villanyórától, (3) gondoskodnod kell érintésvédelmi berendezésről. Ennek a háromnak az összköltsége egy átlagos esetben nagyjából ugyanannyi, mint a berendezés önmagában.

Vegyük át még egyszer, mert sokszor el lehet veszni az amperek és wattok rengetegében! Mire van tehát szükséged?

  • Egy konnektorba dugható töltőkábelre vészhelyzetekhez – KÖTELEZŐ
  • Egy utcai töltőhöz használható kábelre – OPCIONÁLIS 
  • Biztonságos és nagy teljesítményű megoldásra otthon (fali, fix vagy mobil töltő) – OPCIONÁLIS

Mit nyerhetsz mindezzel? Nyugalmat, rugalmasságot, biztonságérzetet és időt! Így tényleg lesz alkalmad élvezni a vezetés élményét és soha nem kell azon stresszelned, vajon szabad lesz-e a villám a bevásárlóközpont előtt, különben egy órával később érsz haza a szeretteidhez.

HA ELŐSZÖR KÉRDEZNÉL TŐLÜNK, AKKOR 20 PERCES DÍJMENTES TANÁCSADÁSRA A VENDÉGÜNK VAGY!

[enlighten_procall_to_action button_text=”KÉREM A 20 PERCES TELEFONOS BESZÉLGETÉST” button_url=”https://www.b-evmobil.hu/konzultacio/” button_align=”center”]ITT TUDSZ JELENTKEZNI![/enlighten_procall_to_action]

[mailerlite_form form_id=2]